Novosibirsk Devlet Üniversitesi

Novosibirsk Devlet Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizce olmakla birlikte hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesinin eğitim dili Rusça ve İngilizce olmakla birlikte hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Öğrencilere 120’yi aşkın eğitim programı sunmaktadır. Tıp, Hukuk, Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği bunların bazılarıdır. Aynı zamanda 3000 öğretim üyesi ve çalışanı vardır. Öğretim Üyeleri’nin %80 bilim adamalarından oluşmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Kabul Şartları

 1. Lise Diploması
 2. Lise Not Dökümü/Transkript
 3. Pasaport Fotokopisi
 4. Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf

Yaşam: Resmi verilere göre, Rusya’da minimum ürün seti (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt, şeker dahil) aylık 4209 ruble tutarındadır. Maliyet, bölgeye ve ürünleri nereden satın aldığınıza bağlı olarak değişebilir (küçük mağaza, süpermarket, market). Moskova kafe ve restoranlarında öğle yemeği için ortalama fatura 800-2000 ruble, bir iş yemeği 270-420 ruble olacaktır. Fast food işletmelerinde fiyatlar biraz daha düşüktür.

 • Sınavsız Üniversite
 • QS Dünya Sıralamasında 246. sırada bulunuyor
 • Türkiye’ye yatay geçiş imkanı
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde eğitim imkanı

Rusya’da ulaşım: Moskova metrosunda bir seyahat, 57 ruble, 60 seyahat için bir bilet – 1970 ruble. Moskova’da metroyla seyahat etmenin avantajlarını göz önüne alarak, ayda 405 ruble alacaktır (diğer şehirlerde ücret daha ucuzdur).

Konaklama: Ortalama olarak, Rusya’da bir öğrencinin yaşantısı için ayda 15-400 dolardır. Rublenin dünya para birimlerine karşı değer kaybetmesi sadece yabancılar için faydalıdır, çünkü dolara dönüştürüldüğünde harcamaları azalır: hem çalışmalar için hem de ülkedeki konaklamanız için ödeme yapmak daha karlı olur. Rusya’daki öğrenciler için kiralık konut fiyatları, bölgeye, konut türüne ve yerine (hostel, kiralık oda, daire) bağlı olarak ayda 500 ila 35.000 ruble (7-500$) arasında değişmektedir.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Bölümleri

ProgramlarÜcretSüre
Tıp6.500 $ 6 Yıl
Hukuk3.500 $ 4 Yıl
Psikoloji3.000 $ 4 Yıl
Bilgisayar Mühendisliği3.000 $ 4 Yıl
Gazetecilik3.000 $ 4 Yıl
Mekatronik ve Robotik3.000 $ 4 Yıl
Ekonomi3.000 $ 4 Yıl
İşletme Bilişimi3.000 $ 4 Yıl
Sosyoloji3.000 $ 4 Yıl
İşletme Enformatiği3.000 $ 4 Yıl
Biyoloji3.000 $ 4 Yıl
Kimya3.000 $ 4 Yıl
Doğu ve Afrika Çalışmaları3.000$ 4 Yıl
Jeoloji3.000 $ 4 Yıl
Tarih3.000 $ 4 Yıl
Dilbilim3.000 $ 4 Yıl
Matematik3.000 $ 4 Yıl
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri3.000 $ 4 Yıl
Yönetim3.000 $ 4 Yıl
Mekanik ve Matematiksel Modelleme3.000 $ 4 Yıl
Fizik3.000 $ 4 Yıl
Felsefe3.000 $ 4 Yıl
Not: Eğitim fiyatları değişebilir. Yukarıdaki fiyatlar örnek amaçlıdır. En son ve güncel fiyatlar için eğitim danışmanı ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanın.

Neden Novosibirsk Devlet Üniversitesi:

 • Sınavsız Üniversite,
 • Türkiye’de geçerli diploma, YÖK tarafından denklik,
 • QS Dünya Sıralamasında 246. sırada bulunuyor,
 • Novosibirsk Devlet Üniversitesinden Türkiye’ye yatay geçiş imkanı,
 • Türk öğrenciler tarafından tercih edilen üniversite,
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde sınavsız okuma fırsatı. Rusça ve İngilizce dillerinde üniversite hazırlık eğitimi,
 • Eğitim hayatı boyunca üniversitenin yabancı uyruklu öğrenciler için sunduğu aktivitelerden yararlanma,
 • Yeni arkadaşlıklar ve yeni kültür edinmek, benliğini bulmak için fırsat…

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Sosyal Yaşam:

1983’de Ob Nehri yakınlarındaki demiryolu köprüsü etrafında kurulmuştur. Novosibirsk Rusya’yı doğudan batıya birleştiren Trans Sibirya demiryolunu canlandırmak için kurulmuştur.100’ün üzerinde araştırma kuruluşu olan Novosibirk, Rusya’nın bilim merkezidir. Zarif mimarisiyle dikkat çeken Novosibirsk, Gümüş Huş ormanları ve açık hava pazarları ile cazibe noktası haline gelmektedir. Şehre hayat veren Ob Gölü, uçsuz bucaksız Asya Tundralarının ortasında  bir deniz kültürü vaat etmektedir.

Novosibirsk bir öğrenci şehri olduğu için sahne şovlarıyla ünlü eğlence mekanları yönünden zengindir. Şehrin yeşil alanlarından olan Sönmeyen Ateş Parkı,fayton turlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.Novosibirsk’in simgesi olan ‘Sibirya Gelinciği’ ise şehrin meydanlarından vitrinlerine kadar her yerde görmek mümkündür.Şehirde her yıl ulusal ve uluslararası düzeyde organize edilen festivaller,müzik ve dans etkinlikleri,sokak tiyatroları vb. kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.Novosibirsk Opera ve Bale Tiyatrosu ülkenin önde gelen müzikal tiyatrolarından biridir ve Rusya’nın kültürel mirasının bir nesne statüsüne sahip karmaşık bir mimari komplekstir.Ülkenin ekonomik kalkınması madencilik ve otomobil başta olmak üzere birçok gelir kaynağıyla ilişkilidir.

Novosibirskide gezilecek birçok yer vardır. Bunlar Sibirya kolezyumu, Bugrinkiy köprüsü, Merkez Sibirya botanik parkı  mutlaka gezilecek yerlerdendir. Türklerin en çok tercih ettiği yer ise merkez botanik parkıdır. Şehrin iklimi genellikle kar yağışlı olmaktadır ama yazları ılık bir iklime sahiptir.

Rusya’da ulaşım ve konaklama:

NSU da konaklama imkanı oldukça kolaydır. Üniversite bu konuda uluslararası öğrencilere çok fazla yardımcı olmaktadır. NSU’da öğrenciler 3 şekilde kalabilir; yurtlar, stüdyo öğrenci evleri ve aile yanı. Yurtlar, üniversite kampüsü içerisinde bulunup 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. Uluslararası öğrenciler genellikle çift kişilik odalarda kalmayı tercih etmektedir.

Yurdun her katında mutfak mobilya ve dinlenme odası vardır. Aile yanında kalacak öğrenciler için ise üniversite güvenli aileler bularak onları yerleştirmektedir. Öğrencilerin dil öğrenme ve ülkeye daha kolay adapte olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Aile yanında kalırken ödeyeceğiniz ücretler aile ile anlaşma sonucunda belirlenmektedir. Kiralık öğrenci evleri öğrenciler tarafından konaklama için tercih edilmektedir. Yurt ücretleri aylık 20-50$’dır.

Türkiye’den anlaşmalı olduğumuz havayolu acentalarımız ile öğrencilerimize indirimli uçuşlar sağlamaktayız. Novosibirsk Üniversitesine ulaşım otobüs, metrobüs ,metro, traleybüs, kullanılmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Yurtları

Haritada Novosibirsk Devlet Üniversitesi:

Neden EDICCA Akademik Danışmanlık?

 • Bir akademik yıl hazırlık ücreti
 • Bir yıllık oturum izni alınması
 • Evrakların Ukraynaca/Rusça/İngilizce ye tercümesi  ve noter tasdik işlemleri
 • Vize harç ücretinin ödenmesi
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretinin tarafımızca ödenmesi
 • Havalimanı karşılama
 • Okul ve yurt transferi
 • Ukrayna ve Türkiye ofislerinde eğitim boyunca danışmanlık
 • Şehir oryantasyonu

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır.

Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Yurtdışı Eğitim Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Üniversitenin içinde sunulan iş imkanlarından yararlanabilir veya çalışma izni alarak full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi Online Başvuru

*Online başvuru formunu doldurarak üniversite başvuru sürecinizi başlatmış olursunuz. Üniversite hakkında bütün detaylı bilgiler başvuru öncesinde ve sonrasında sizlere verilmektedir. Başvuru sonrası süreç hakkında başvuru yaptığınız mail adresinden rutin olarak size bilgi verilecektir. Başarılar!

Kazan Federal Üniversitesi Başvuru Sayfası
Hazırlık Eğitimi
Öğrenci yurduna yerleşim
Havaalanı Karşılama
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Kişisel Verilerin Korunması