M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesinde Veterinerlik, Hukuk, Makine Mühendisliği, Psikoloji ve daha fazlasını denklik sorunu yaşamadan okuyun!

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi
M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi

Kazakistan’nın en iyi 3 üniversiteden biri olan SKU, QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 482. sırada yer almaktadır. SKU, çeşitli alanlarda 142 lisans programını öğrencilere sunmaktadır. Lisans programları içerisinde hukuk, psikoloji, makine mühendisliği, tasarım, okul öncesi gibi bölümler bulunmaktadır.

25.560 öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversite 24.247 lisans, 1.171 yüksek lisans ve doktora  öğrencisine eğitim vermektedir. Eğitim yüksek nitelikli akademik personeller tarafından Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde yürütülmektedir. Üniversite gençlik ve öğrenci derneklerine katılım için teşvik edici etkinlikleri öğrencilere sunmaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversite bölgenin bilim, eğitim, entelektüel kültür merkezidir.

 1. Lise Diploması
 2. Lise Not Dökümü/Transkript
 3. Pasaport Fotokopisi
 4. Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf

Shymkent ya da eski adıyla Çernyoyev 600.000’den fazla nüfusu ile  Kazakistan’ın Astana ve Almatı’dan sonra gelen 3. büyük şehridir.  Türkistan-Sibirya demiryoluna ev sahipliği yapması ile ülkenin en iyi sanayi ve uluslararası ticaret şehri olarak bilinmektedir.

Çimkent şehrinde ülkenin girdiği çeşitli savaşları anlatan Abay Parkı, ülkenin en uzun anıtı olan Baidibek Bi Anıtı, Hazar denizi kıyısında bulunan Aktal Blöhesi, Shamsa Dünyası mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kazakistan’ın gece hayatı açısından en canlı şehri olarak bilinir. Kentsel mimarisi ve modern görünümüyle eşsiz bir manzarayla ziyaretçilerini karşılamaktadır. Kumsalları, restorantları ve cafeleri ise gençlerin buluşma noktasıdır. Aynı zamanda Orta Asya’nın en büyük ekonomisi, petrol ve değerli yeraltı zenginliklerini de içerisinde barındırmaktadır.

 • Sınavsız Üniversite
 • QS Dünya Sıralamasında 482. sırada bulunuyor
 • Türkiye’ye yatay geçiş imkanı
 • Rusça ve İngilizce bölümlerde eğitim imkanı

Üniversite içerisinde üniversiteye ait devlet yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtlarında 2.566 uluslararası öğrenciye 1.381 Kazak öğrencilerine kontenjan ayrılmıştır. Yurt içerisinde spor salonu, dinlenme tesisleri, sanat odaları, çalışma odaları, yemek salonu, çamaşır odaları gibi alanlar bulunmaktadır.

Devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır.

Yurt ücretleri 350 € – 400 € arasında değişmektedir.

Türkiye’den Çimkent şehirne İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar ya da direk bulunmaktadır. Hava yolu ile ulaşım ortalama 6 saat sürmektedir. Şehir içinde ise birçok yere otobüs, minibus, taksi, metro, trolleybus ile gidilmektedir. Taksi ve otobüs şoförleri Türkçe bildiği için iletişim kurmakta zorluk çekmezsiniz.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Bölümleri

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİ
Bitki Yetiştirme ve Hayvancılık3.150$
Veterinerlik3.150$
Hayvan Patolojisi3.150$
Hukuk 3.150$
Filoloji 3.150$
Kazak Dili ve Edebiyatı3.150$
Rus Dili ve Edebiyatı3.150$
Devlet Bilimi3.150$
Yabancı Dil3.150$
Mekanik ve Mühendislik Fakültesi3.150$
Makineler ve Ekipman3.150$
Kültür ve Spor Fakültesi3.150$
Sanat Kültürel Aktivite3.150$
Dekoratif Sanatlar ve Tasarım3.150$
Müzik Eğitimi3.150$
Tarih ve Pedagoji Fakültesi3.150$
Psikoloji3.150$
Kazakistan Tarih Bölümü3.150$
Coğrafya3.150$
Okul Öncesi3.150$
Bilgisayar Bilimi3.150$
Ekonomi3.150$
Politika Bilimi3.150$
Pazarlama3.150$
Makine Mühendisliği3.150$
Jeodezi ve Haritacılık3.150$

Neden M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi

 • YÖK tarafında tanınan ve denklik verilen üniversite.
 • Kazakistanda sınavsız üniversite.
 • Deneyimli akademik kadrosu ile üstün eğitim.
 • SKU’nun  malzeme ve teknik temelli  10 eğitim binası, 2 spor kompleksi, 6 öğrenci yurdu bulunmaktadır.
 • Toplamda üniversitede 457 derslik, 130 laboratuvar odası ve 49 bilgisayar sınıfı bulunmaktadır.
 • QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 490. sırada yer almaktadır.
 • Eğitim yüksek nitelikli akademik personeller tarafından Kazakça, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde yürütülmektedir.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Hazırlık

Eğer yabancı dil bilmiyorsanız üniversiteye başladıktan sonra hazırlık kurslarına giderek dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

HAZIRLIK PAKETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Bir akademik yıl hazırlık ücreti
 • Bir yıllık oturum izni alınması
 • Evrakların Kazakça ya tercümesi  ve noter tasdik işlemleri
 • Vize harç ücretinin ödenmesi
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretinin tarafımızca ödenmesi
 • Havalimanı karşılama
 • Okul ve yurt transferi
 • Kazakistan ve Türkiye ofislerinde eğitim boyunca danışmanlık
 •  Şehir oryantasyonu.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Nerede?

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

M. Auezov Güney Kazakistan Üniversitesi Denklik

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Yurtdışı Eğitim Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Üniversitenin içinde sunulan iş imkanlarından yararlanabilir veya çalışma izni alarak full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.

Moskova Devlet Üniversitesi Online Başvuru

*Online başvuru formunu doldurarak üniversite başvuru sürecinizi başlatmış olursunuz. Üniversite hakkında bütün detaylı bilgiler başvuru öncesinde ve sonrasında sizlere verilmektedir. Başvuru sonrası süreç hakkında başvuru yaptığınız mail adresinden rutin olarak size bilgi verilecektir. Başarılar!

Kazan Federal Üniversitesi Başvuru Sayfası
Hazırlık Eğitimi
Öğrenci yurduna yerleşim
Havaalanı Karşılama
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Kişisel Verilerin Korunması