Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi:

abai university

AbaiyKazak Ulusal Politeknik Üniversitesi, Kazakistan’ın en büyük yükseköğretim kurumudur. Kendine özgü bir eğitim sistemi geliştirmesiyle 10 ayrı fakülteyi bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliğine dahil olan Abay Üniversitesi uluslararası standartlara uygun olması eğitim ve bilim alanında yaptığı çalışmalar ile Magna Charta’ya katılmıştır.

Eğitim alanında 30 bölüm, 7 uzmanlaşmış eğitim enstitüsü, 3 genel üniversite bölümü bulunmaktadır. Hukuk, psikoloji bilgisayar bilimi, finans gibi bölümleri bünyesinde barındırmaktadır. Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir. Üniversite uluslararası öğrencilere örgün eğitime kabul ettiği gibi uzaktan eğitim programına da dahil edilmektedir.

Neden Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi:

 • YÖK tarafında tanınan ve denklik verilen üniversite.
 • Kazakistanda sınavsız üniversite.
 • Deneyimli akademik kadrosu ile üstün eğitim.
 • 23 ülkeden 130 anlaşma ile yabancı üniversite işbirliği anlaşması imzalanmıştır.
 • Üniversite dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rankings 2021) 561.sırada yer almaktadır.
 • Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir.

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi Fiyatları:

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİEĞİTİM YILIEĞİTİM DİLİ
HAZIRLIK1500 $ KAZ/RUS/İNG
HUKUK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
TARİH                     3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
SİYASET BİLİMİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG 
OKUL ÖNCESİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
PSİKOLOJİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
MATEMATİK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİYOLOJİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
KİMYA3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
COĞRAFYA3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
FİZİK3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİLGİSAYAR BİLİMİ3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG

Kazakistan’da Sosyal Yaşam:

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Almatı şehri tarihi eserleri parkları tiyatroları kış turizmi ile Kazakistan’ın en görkemli şehridir. Elmanın kalbi olan Almatı ismini şehirdeki çeşitli elma ağaçlarında almıştır. Düzgün planlanmış mimara sahip olan sokakları turistlerin çok dikkatini çekmektedir. Trans İli Ala Dağları ile çevirili şehir birçok güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Etrafı yüksek dağlarla çevirili olduğundan kayak turizmi oldukça gelişmiştir. Kazakistan’ın para birimi  Kazak Tengesi’dir. 

Resmi dili ise Kazakçadır ama halk yoğun bir şekilde Rusçayı da kullanmaktadır. Orta Asya’nın en modern şehri olan Almatı lüks sokakları, restoranları, iş kuleleri ile birçok insanı kendisine hayran bırakmaktadır. Türk vatandaşlara 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanı tanımaktadır. Kazakistan mutfağı oldukça zengindir. Hayvancılığın yaygın olduğu bu ülkede et ve süt ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Kendine özel yöresel yemeklerinin yansıra İtalya, Fransa, Çin, Özbek, Rus mutfaklarıyla çok yoğun bir şekilde karşılaşabilirsiniz.Panfilov Park, Yeşil Pazar, Arason Hamamı, Gorky Park, Zenkov Katedrali, Cumhuriyet Meydanı, Kök Töbe, Butakovka George muhakkak gidilmesi gereken yerlerdendir.

Şehir gündüzleri olduğu kadar geceleri de çok heyecanlıdır. Birçok bar ve gece kulüplerinde doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Gogol, Panfilov parkının yanındaki mekanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Almatı’da yıl boyunca festivaller durmaksızın devam etmektedir. En iyi besteci ve yazarın yer aldığı ödül festivalleri ve 21 Mart Nevruz festivalleri bunlardandır.

Konaklama:

Üniversitenin kendine ait yurt imkânları bulunmakla birlikte öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama imkanları da bulunmaktadır.

Konaklama ücreti yurtlarda yıllık70 – 400 $arasında değişmektedir.

Kazakistan’da Ulaşım:

Türkiye’den Almatı şehrine hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz havayolu acentesi ile öğrencilerimize indirimli uçuşlar sağlamaktayız. Havayolu ile ulaşım ortalama 5- 5.30 saat sürmektedir.

Şehir içi ulaşımda ise metro, otobüs, troleybüs, tramvay, marshrutka gibi minibüsleri tercih edilmektedir.

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi Hazırlık:

Eğer yabancı dil bilmiyorsanız üniversiteye başladıktan sonra hazırlık kurslarına giderek dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

HAZIRLIK PAKETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Bir akademik yıl hazırlık ücreti
 • Bir yıllık oturum izni alınması
 • Evrakların Kazakça ya tercümesi  ve noter tasdik işlemleri
 • Vize harç ücretinin ödenmesi
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretinin tarafımızca ödenmesi
 • Havalimanı karşılama
 • Okul ve yurt transferi
 • Kazakistan ve Türkiye ofislerinde eğitim boyunca danışmanlık
 • Şehir oryantasyonu

Üniversitenin Harita Üzerinde Konumu:

EDICCA Akademik Danışmanlık Kimdir?

EDICCA Akademik Danışmanlık sizlere standart bilgileri aktarmak yerine, sizi merkeze alan bir yaklaşımla eğitim  ihtiyaçlarınızı belirlemeye sizi ve şartlarınızı anlamaya ve bu yönde profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeye çalışır. Her yıl yüzlerce öğrencinin yurtdışı eğitim yolculuğuna aracılık eden uzman kadromuz sahip olduğu birikim ve tecrübe ile size en uygun ülke ve bölgeyi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun okul seçeneklerini, amacınıza uygun programları ve yapınıza uygun konaklama seçenekleri yine sizinle birlikte belirleyerek doğru yerde olmanızı sağlar.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile EDICCA Akademik Danışmanlık öğrencilerine, okul tanıtımlarından okul kayıt işlemlerinin yürütülmesine, vize işlemlerinin yürütülmesinden okul kayıt süreci, havaalanı transfer hizmetlerinin ayarlanmasından eğitim süresi boyunca devam eden danışmanlık desteğine kadar bütün hizmetleri sunulmaktadır.

Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi YÖK Denkliği:

Yurtdışında eğitim alacağınız üniversitenin mutlaka YÖK tanırlılığı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. Ayrıca yurtdışında üniversite eğitimine başlayıp daha sonra Türkiye’de bulunan bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapabilmeniz için sıralama kuruluşları olan Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking’te ilk 400. sırada bulunması gerekiyor.

Sıkça Sorulan Sorular:

Hayır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Evet. YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS ye (Seviye Tespit Sınavı) girilmektedir.

Evet. Üniversitenin içinde sunulan iş imkanlarından yararlanabilir veya çalışma izni alarak full-time çalışabilirsiniz.

Evet. Okulların birçoğunda devlet yurtları mevcuttur.

Evet. Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.

Abay Üniversitesi Online Başvuru:

*Online başvuru formunu doldurarak üniversite başvuru sürecinizi başlatmış olursunuz. Üniversite hakkında bütün detaylı bilgiler başvuru öncesinde ve sonrasında sizlere verilmektedir. Başvuru sonrası süreç hakkında başvuru yaptığınız mail adresinden rutin olarak size bilgi verilecektir. Başarılar! ,

Kazan Federal Üniversitesi Başvuru Sayfası
Hazırlık Eğitimi
Öğrenci yurduna yerleşim
Havaalanı Karşılama
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Maximum upload size: 134.22MB
Kişisel Verilerin Korunması