Abai Kazak Ulusal Politeknik Üniversitesi, Kazakistan’ın en büyük yükseköğretim kurumudur. Kendine özgü bir eğitim sistemi geliştirmesiyle 10 ayrı fakülteyi bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliğine dahil olan Abay Üniversitesi uluslararası standartlara uygun olması eğitim ve bilim alanında yaptığı çalışmalar ile Magna Charta’ya katılmıştır.

Eğitim alanında 30 bölüm, 7 uzmanlaşmış eğitim enstitüsü, 3 genel üniversite bölümü bulunmaktadır. Hukuk, psikoloji bilgisayar bilimi, finans gibi bölümleri bünyesinde barındırmaktadır. Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir. Üniversite uluslararası öğrencilere örgün eğitime kabul ettiği gibi uzaktan eğitim programına da dahil edilmektedir.

Neden Abay Kazak Milli Pedagoji Üniversitesi:

 • YÖK tarafında tanınan ve denklik verilen üniversite.
 • Kazakistanda sınavsız üniversite.
 • Deneyimli akademik kadrosu ile üstün eğitim.
 • 23 ülkeden 130 anlaşma ile yabancı üniversite işbirliği anlaşması imzalanmıştır.
 • Üniversite dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rainkings 2021) 561.sırada yer almaktadır.
 • Eğitimler İngilizce, Kazakça ve Rusça olarak verilmektedir.

Eğitim Alanları & Bölümler:

Eğitim Ücretleri:

Hazırlık Bölümü: 1500 $

LİSANS BÖLÜMLERİEĞİTİM ÜCRETİEĞİTİM YILIEĞİTİM DİLİ
HUKUK 3000 – 3500 $4 YILKAZ/RUS/İNG
TARİH                       3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
SİYASET BİLİMİ  3000 – 3500 $4 YILKAZ/RUS/İNG 
OKUL ÖNCESİ  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
PSİKOLOJİ  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
MATEMATİK  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİYOLOJİ  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
KİMYA  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
COĞRAFYA  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
FİZİK  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG
BİLGİSAYAR BİLİMİ  3000 – 3500 $4 YIL KAZ/RUS/İNG

Not: Eğitim ücretleri değişkenlik gösterebilir. Bu fiyatlar sadece bilgi amaçlıdır. Güncel fiyatlar için lütfen eğitim danışmanı ile irtibata geçin!

Kazakistan’da Sosyal Yaşam:

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Almatı şehri tarihi eserleri parkları tiyatroları kış turizmi ile Kazakistan’ın en görkemli şehridir. Elmanın kalbi olan Almatı ismini şehirdeki çeşitli elma ağaçlarında almıştır. Düzgün planlanmış mimara sahip olan sokakları turistlerin çok dikkatini çekmektedir. Trans İli Ala Dağları ile çevirili şehir birçok güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Etrafı yüksek dağlarla çevirili olduğundan kayak turizmi oldukça gelişmiştir. Kazakistan’ın para birimi  Kazak Tengesi’dir. 

Resmi dili ise Kazakçadır ama halk yoğun bir şekilde Rusçayı da kullanmaktadır. Orta Asya’nın en modern şehri olan Almatı lüks sokakları, restoranları, iş kuleleri ile birçok insanı kendisine hayran bırakmaktadır. Türk vatandaşlara 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanı tanımaktadır. Kazakistan mutfağı oldukça zengindir. Hayvancılığın yaygın olduğu bu ülkede et ve süt ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Kendine özel yöresel yemeklerinin yansıra İtalya, Fransa, Çin, Özbek, Rus mutfaklarıyla çok yoğun bir şekilde karşılaşabilirsiniz.Panfilov Park, Yeşil Pazar, Arason Hamamı, Gorky Park, Zenkov Katedrali, Cumhuriyet Meydanı, Kök Töbe, Butakovka George muhakkak gidilmesi gereken yerlerdendir.

Şehir gündüzleri olduğu kadar geceleri de çok heyecanlıdır. Birçok bar ve gece kulüplerinde doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Gogol, Panfilov parkının yanındaki mekanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Almatı’da yıl boyunca festivaller durmaksızın devam etmektedir. En iyi besteci ve yazarın yer aldığı ödül festivalleri ve 21 Mart Nevruz festivalleri bunlardandır.

Konaklama:

Üniversitenin kendine ait yurt imkânları bulunmakla birlikte öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama imkanları da bulunmaktadır.

Konaklama ücreti yurtlarda yıllık 300 – 400 $ arasında değişmektedir.

Kazakistan’da Ulaşım:

Türkiye’den Almatı şehrine hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz havayolu acentesi ile öğrencilerimize indirimli uçuşlar sağlamaktayız. Havayolu ile ulaşım ortalama 5- 5.30 saat sürmektedir.

Şehir içi ulaşımda ise metro, otobüs, troleybüs, tramvay, marshrutka gibi minibüsleri tercih edilmektedir.

Hazırlık

Eğer yabancı dil bilmiyorsanız üniversiteye başladıktan sonra hazırlık kurslarına giderek dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

HAZIRLIK PAKETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Bir akademik yıl hazırlık ücreti
 • Bir yıllık oturum izni alınması
 • Evrakların Kazakça ya tercümesi  ve noter tasdik işlemleri
 • Vize harç ücretinin ödenmesi
 • Vize takip işlemlerinin tarafımızca yapılması ve vizenin alınması
 • Okul kabul mektubunun başvurusu
 • Kabul mektubu başvuru harç ücreti
 • Okul kayıt ücretinin tarafımızca ödenmesi
 • Havalimanı karşılama
 • Okul ve yurt transferi
 • Kazakistan ve Türkiye ofislerinde eğitim boyunca danışmanlık
 • Şehir oryantasyonu.

SSS – Sıkça Sorulan Sorular:

Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim almak için herhangi bir sınav şartı aranmaz.

Danışmanlık firmaları başvurduğunuz yurtdışı eğitim programında sizin için gereken tüm işlemleri eksiksiz ve hatasız  sizin  adınıza yürütür.

18 yaşını dolduran ve lise diploması olan herkes yurtdışı eğitim hakkını kullanabilmektedir.

YÖK’ün 2016 yılında aldığı karar gereği, yurtdışında okuduğunuz üniversitenin Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunması koşuluyla doğrudan denklik verilmektedir.

Yurtdışında okuduğunuz üniversite, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de bulunuyorsa doğrudan denklik hakkınız bulunmaktadır. Bazı Fakülte ve bölümlerde STS  (Seviye Tespit Sınavı) na girilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz bütün üniversitelerde yabancı dil bilmeyen öğrencilerimiz için hazırlık bölümü veya dil okulları bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde herhangi bir sınav baskısı olmadan istediğiniz bölümde okuma hakkına sahip olmaktasınız. Aynı zamanda yurtdışında sahip olacağınız eğitim, yaşam ve sosyalleşme deneyimleriniz ve yabancı dilinizi geliştirmek kariyer beklentilerinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Üniversite bünyesinde bulunan bütün bölümlerde seçim yapabilirsiniz.

 Gerekli evraklar temin edildikten sonra 15-20 gün içerisinde kayıt  işlemleri tamamlanıyor.

Yurtdışındaki üniversiteler ve okullarda okumanın maliyeti çok değişkenlik gösterir. Bu, programın niteliğine, ülkede kalma sürenize, seyahat edeceğiniz uzaklığa ve orada istediğiniz yaşam tarzına bağlıdır.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde herhangi bir sınav baskısı olmadan istediğiniz bölümde okuma hakkına sahip olmaktasınız. Aynı zamanda yurtdışında sahip olacağınız eğitim, yaşam ve sosyalleşme deneyimleriniz ve yabancı dilinizi geliştirmek kariyer beklentilerinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Gideceğiniz ülkeye göre çalışma durumunuz değişkenlik gösterebilir.

Bazı üniversiteler çalışma izni verilirken bazılarında çalışma izni verilmiyor.

Okulların kendi bünyesinde dil hazırlık programları bulunmaktadır.

Okulların birçoğunda devlet yurtları  mevcuttur. Kontenjanların dolması durumuna  Özel yurtta kalma  imkânları  bulunmaktadır.

Yurt dışında sahip olacağınız eğitim, yaşam ve sosyalleşme deneyimleriniz kariyer beklentilerinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Yeni beceriler ve bakış açıları geliştirmek, İngilizce dil becerilerinizi daha da güçlü bir hale getirerek zenginleştirmek ve çalışmak istediğiniz işverenlerden elde edeceğiniz iş deneyimine yönelik çabalamak sizin elinizdedir.

Üniversite bünyesinde bulunan bütün bölümlerde seçim yapabilirsiniz.

Özel üniversitelerde mi eğitim alıyoruz?

Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler devlet üniversiteleridir.

Havaalanında ekip arkadaşlarımız sizi karşılayacaktır.

Lisans  eğitiminizi  tamamlayıp  Yüksek lisans ve doktora yapma hakkınız vardır.

Birçok ülkede devlet üniversitelerine yerleşim sağlıyoruz.